237
1270452

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Blåkroken", rya, ca 208,5-209,5 x 96-97,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). En provmatta vävd 1935, därefter fyra mattor vävda varav endast en signerad AB MMF, vävd 1944. (Mycket ovanlig).

Slitage, ställvis hårt. Något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med skador, bandkantade kortsidor.

Formgivare