Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
239
1249444

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
678 - 872 EUR
776 - 998 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Sommarvägar, röd", rya, ca 143,5-144,5 x 106,5-108 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1963. (Ovanlig).

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor, fransar saknas.