Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
240
1255333

Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

Karmstol, bok, ca 1905 -1915.

Lätt profilerade konturer, fast, stoppad sits klädd med vävd textil. Höjd 92 cm, bredd 65 cm, sitthöjd 45 cm

Slitage, mindre förstärkning.

Proveniens

Sannolikt inköpt i Göteborg, möjligen på Konstfliten, omkring tiden för föräldrars bröllop ca 1913-14.

Dan Gordan, "Svenska Stolar och deras formgivare 1901-2001", Byggförlaget, Stockholm, 2002. Jämför snarlik modell från ca år 1905 sid 21.
Red. Monica Boman, "Svenska Möbler 1890-1990", Bokförlaget Signum, Lund 1991, jämför ritning på stolar för Stockolms Rådhus, sid 96

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.