fåtöljer, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, närmast kvadratisk form, lös stoppad sits och rygg, 64 x 64 cm, höjd 57,5 (inkl ryggkudde ca 77 cm), sitthöjd ca 46 cm.
Ett ben med lagning. Slitage, smärre avslag.
Kommer från en inredning i Stockholms skärgård med möbler ur Axel Einar Hjorths modell "Sport", ritningen daterad 1933.
Ritning nr 37118, fåtöljen "Sport" är daterad 6/3 1933.