277
1232438
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)
Axel einar hjorth, fåtöljer, ett par "sport", nordiska kompaniet, 1930-tal.

fåtöljer, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, närmast kvadratisk form, lös stoppad sits och rygg, 64 x 64 cm, höjd 57,5 (inkl ryggkudde ca 77 cm), sitthöjd ca 46 cm.

Ett ben med lagning. Slitage, smärre avslag.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 893 - 3 857 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Kommer från en inredning i Stockholms skärgård med möbler ur Axel Einar Hjorths modell "Sport", ritningen daterad 1933.

Ritning nr 37118, fåtöljen "Sport" är daterad 6/3 1933.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69