Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
281
1268887

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Bord "Tösse", Nordiska Kompaniet 1930.

Stomme i förnicklat stålrör, skiva i svart laminat med kantlist i stål, brickmärkt NK R 34728 C 22974 höjd 74 cm, diameter 60 cm.

Slitage.

Proveniens

Konditori Tösse, Banérgatan 7, Stockholm.

Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, sid 54-55.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.