taburetter/ pallar, 2 stycken "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, en med anteckning 37225, 48 x 38 cm, höjd ca 44 cm.
Lackerade, smärre torrsprickor, slitage.
2 stycken snarlika, 2 stools ( they differ slightly)
Dessa har varit i samma familj sedan 1930-talet
Ritning nr 37225 för denna modell är daterad 16 maj 1933.