Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
300
1275209

Ulla Fogelklou-Skogh

(Sverige, 1913-1986)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
975 - 1 460 EUR
1 130 - 1 700 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Ulla Fogelklou-Skogh
(Sverige, 1913-1986)

Väggspegel, "De fem sinnena", Ystad Metallindustri, 1930-40-tal.

Ramen med reliefdekor av kvinno- och mansfigurer, stämplad med firmastämpel samt YSTAD-BRONS UFS, 70,5 x 37 cm.

Smärre slitage.

Barros Eriksson, Jonas, Ystad-metall: 1919-1969, Bokförlaget Arena, Malmö, 2020, sid 147.
Modellen formgavs till Världsutställningen i Paris 1937, då i silverutförande. Modellen utfördes sedan samma år även i tenn och brons. Modellen är bland Ulla Fogelklou-Skoghs första framträdanden på Ystads Metallindustri.