Madeleine Pyk – en samling F769
320
1254435

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 700 - 7 600 EUR
6 540 - 8 720 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

"Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, ca 2004.

Klädd i innekretong "Hawaii, brun", brunbetsade ben. Etikettmärkt undertill. Längd 280 cm, djup 140 cm, sitthöjd ca 43 cm.

Smärre slitage, klädseln med liten lagning på främre högra hörnet av sitsen.

Modellen var bland de första möblerna som Josef Frank formgav för Firma Svenskt Tenn 1934. Den visades första gången på Liljevalchs konsthall, därav namnet "Liljevalchssoffan". I ett brev till Estrid Ericson skrev Josef Frank att han ritat den stora generösa formen på soffan i protest mot den rådande funktionalismen och Svenska Slöjdföreningens tråkighet.

Formgivare