Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
333
1270999

Hans Kempe & Lars Ljunglöf, stol, "HI-28", för HI-gruppen, utförd av David Sjölinder och Åke Nilsson, 1960-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Björk, stoppad sits med svart skinnklädsel, stämpelmärkt. Sitthöjd 42, höjd 78 cm.

Slitage. Smärre fläckar. Lagningar.

Proveniens

Formgivaren Lars Ljunglöf,
därefter i arv till nuvarande ägare.

Modellen togs fram till en av HI-Gruppens utställning 1961. Stolen visades senare på utställning HI-gruppen, på ArkDes, 13 september – 19 november 2017.

Örn, Johan, HI-gruppen och hantverkets återkomst: svenska möbler och inredningar 1960-1966 = The HI-group and the return of craft : Swedish furniture and interiors 1960-1966, ArkDes, [Stockholm], 2017, sid 120-121.