335
1269833

Hans Johansson, taburett, "HI-21", för HI-gruppen, sannolikt utförd av Anders Berglund och Gösta Engström, 1960-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Päronträ, sits i läder, höjd ca 50 cm, sitthöjd ca 44 cm.

Smärre slitage, något lösa fogar.

Örn, Johan, HI-gruppen och hantverkets återkomst: svenska möbler och inredningar 1960-1966 = The HI-group and the return of craft : Swedish furniture and interiors 1960-1966, ArkDes, [Stockholm], 2017.