Taklampa, modell 9030, Taito 1940-50-tal.
Stomme i mässing, skärmar av frostade klasskivor samt textilklädda skärmar, märkt Oy Taito AP 9030, höjd 85 cm, diameter ca 55 cm.
Smärre slitage och nagg.