347
1268853

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, modell 9030, Taito 1940-50-tal.

Stomme i mässing, skärmar av frostade klasskivor samt textilklädda skärmar, märkt Oy Taito AP 9030, höjd 85 cm, diameter ca 55 cm.

Smärre slitage och nagg.

Formgivare