Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
374
1263495

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen

(Danmark, 1916-1986 respektive 1907-1993)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Skrivbord, snickarmästare Ludvig Pontoppidan, Danmark 1950-60-tal.

Jakaranda, lådfrontarna med reliefdekor, mässingsdetaljer, höjd 74 cm, längd 210 cm, bredd 90 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Lådhurtsarna är svängbara/ The drawers are turnable.

Proveniens

Inköpt på Den Permanente, Köpenhamn.