383
1267490

Jørgen Groth, fristående skrivbord, Borella-Hansen & Co samt smidesfirman Herluf Poulsen, Danmark 1962.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Om Cites
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Ben i borstat stål, fanerat i palisander, välvd front med låda samt utdragbart askfat, lampa, höjd 75 cm, bredd ca 78 cm, djup ca 80 cm.

Smärre slitage, omarbetat under skivan, möjligen senare lamparmatur.

Proveniens

Formgivet till byrådssalen i Frederiksborg Slotssogns Kommunes nya rådhus 1962.

Stålbenen är utförda av smidesfirman Herluf Poulsen, som tillverkade Poul Kjærholms möbler för E. Kold Christensen.