402
1266326

Portfölj "La lune en rodage I"

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

"La lune en rodage I", Carl Laszlo, Editions Panderma, Basel 1960, numrerad 79 (total upplaga 150+65 HC).

Innehållande:
Uttagna ur boken, ramade:
Lucio Fontana, "Concetto Spaziale". Signerad L Fontana och daterad -59. Bläckpenna och perforeringar på silverfärgad staniol, 12 x 9,5 cm. Ett äkthetsintyg från Fondazione Lucio Fontana är inkluderat.
Friedensreich Hundertwasser, Utan titel, signerad Hundertwasser. Blandteknik med collage på papper 16,5 x 12,5 cm.
Victor Vasarely, signerad, serigrafi, 28 x 20,5 cm.
Fernandez Arman, blandteknik med stämplar på papper, 27 x 21 cm.
Jean (Hans) Arp, signerad, träsnitt, bladstorlek 29,5 x 21 cm.
Roberto Crippa, signerad, blandteknik på papper, 23,5 x 18,5 cm.

I urval i boken:
Raymond Hains, signerad, 22,5 x 20,5 cm.
Enrico Castellani, signerad, 12,5 x 17,5 cm.
Meret Oppenheim, linoleumsnitt, bladstorlek, 28 x 21 cm.
Otto Piene, Rauchzeichnung (Smoke Drawing), signerad och daterad Piene 59, rökeffekt på paper, 14.5 x 10.5 cm
Heinz Mack, signerad och daterad -59, frottage/grafiskt verk, 20,5 x 24,6 cm.
Hans Bischoffshausen, signerad och daterad -59, blandteknik på papper, 29,5 x 21 cm
Piero Manzoni, signerad, Cork Print (Impronto Sughero), 22,5 x 17,5 cm.
Arnulf Rainer, signerad, litografi, 19,5 x 14,5 cm.

Proveniens

Galerie Bonnier, Lausanne.
Astor Ahlgren, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.

Luca Massimo Barbero, "Catalogo Ragsonato delle opere su carta Tomo III", jämför kat. nr. 59 DST 1-52, sid. 1023-1031.