Kan inte nå servern
431
1255110

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 800 EUR
37 600 - 42 300 USD
Klubbat pris
460 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

Nr 12 ur sviten "Drömmar i soffhörnet", "- Får jag lov min sköna?"

Signerad Peter Dahl och daterad -70. Duk 92 x 81 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Höstens Moderna auktion, 1996, kat nr 154.

Utställningar

Kunstnerforbundet, Oslo, 6 - 23 februari, 1971.

Litteratur

Folke Edwards, "Peter Dahl", 1997, avbildad sid. 72.
"Peter Dahls världar", texter: Elsebeth Welander-Berggren [och fem andra], redaktör: Christoffer Dahl, 2018, avbildad sid 79.

Övrig information

Omkring 1970 fick Peter Dahl sitt genombrott med sina kritiskt realistiska bildserier. Sviten "Drömmar i soffhörnet" innehåller 20 målningar. Konstnären själv beskriver sviten enligt nedan: “De flesta uppfattade serien Drömmar i soffhörnet som en politisk samhällssatir, vilket den ju också var. Men den är även en berättelse om det problematiska förhållandet mellan dagdröm och verklighet.” (Ur Peter Dahls memoarer "Ofullbordat", 1994)

Inför utställningen på Sven-Harrys Konsthall i Stockholm 2018 skrevs följande om sviten: "I serien Drömmar i soffhörnet från 1970 sitter paret Kalle och Rosa i soffan och drömmer om att bli bjudna på fest hos chefen. Rosa beskriver entusiastiskt lyxen och flärden som hon känner igen från skvallertidningarna. Kalle svarar hånfullt och negativt. Handlingen trappas upp med kändisar som blir allt mer frigjorda. Prinsessan Sibylla och en okänd man blottar sig för varandra. Allt förstörs när Kalle går på med sina revolutionsromantiska drömmar och gör revolt i vardagsrummet. Festen försvinner och de är tillbaka i soffan.

När serien visas på Göteborgs konsthall i december 1970 beslagtar polisen målningen Liberalismens genombrott i societen, den så kallade “Sibyllamålningen”, då den anses sedlighetssårande. Förundersökningen läggs efter en tid ner när det inte går att hitta någon sakkunnig som kan intyga att tavlan inte är konst.

Som en direkt kommentar till den så kallade Sibyllaskandalen målade Peter Dahl snabbt serien Kalles dröm, 1971." (Ur Peter Dahls Världar sid. 76-77)

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?