434
1259240

Arnaldo Pomodoro

(Italien, Född 1926)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Arnaldo Pomodoro
(Italien, Född 1926)

"Scatola"

Signerad A. Pomodoro i gjutningen, samt numrerad E.A VII/VIII, samt stämplad ARTCURIAL. Utförd 1981-1982. Förgylld ask i brons men träklädd insida, 11 x 11 x 5,5 cm. Arkivnummer hos Fondazione Arnaldo Pomodoro M/81-82/1.

“Artcurial”, Paris, 1982, ill.
Creiser J., Nouvelle mode: des cadeaux signés par des artistes, in “Le Figaro Magazine”, Paris, n. 11909, December 18, 1982, ill. p. 179.
“RangerArte”, auction catalogue, Verano Brianza, October 12, 2008, Arte moderna e contemporanea, ill. p. 70.
“Cambi 263”, auction catalogue, Milan, June 13, 2016, Modern and Contemporary, n. 76, ill. p. 75.