436
1266844

Karel Appel

(Holland, 1921-2006)
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
53 200 - 62 100 EUR
56 100 - 65 500 USD
Klubbat pris
560 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Karel Appel
(Holland, 1921-2006)

"Two people"

Signerad Appel och daterad 1972. Olja på duk och bemålat trä, 127 x 152,5 cm.

Proveniens

ACA Galleries, New York.
Privat samling, New York.
Sotheby's, New York, Contemporary Art Morning, 13 november 2003, kat nr 238, avbildad på sid 171 i katalogen.
Privat samling, Stockholm.

”Jag har alltid drömt om revolutionära former och uttryck, som ska återspegla själva livet och samhället, naturen och staden. Jag har alltid drömt om att på det mest spontana, flexibla och transparanta vis fånga existensens hemliga rörelse”
Karel Appel

I mitten av 1940-talet var Karel Appel först inspirerad av Picasso och Matisse, senare av Dubuffet. 1948 startade Appel CoBrA-gruppen med bland andra Asger Jorn (Copenhagen/Köpenhamn), Pierre Aleschinsky, Constant (Bryssel) och Appel (Amsterdam). Namnet är ett anagram på medlemmarnas respektive hemstad. Gruppen arbetade utifrån teorin att konsten stod i direkt relation till det mänskliga psyket och konstnärens sinnesstämning och inspirerades förutom av Paul Klee och Joan Miro både av folkkonst och barns teckningar.

1949 fick Appel i uppdrag att utföra en stor fresk i stadshuset i Amsterdam, som dock kritiserades så hårt att väggmålningen täcktes över i tio års tid. Som en reaktion på detta valde Appel att flytta till Paris 1950. Under de följande åren slog han igenom internationellt genom resor i Europa, Sydamerika och USA.

Under 1970- och -80-talen arbetade Appel parallellt med skulptur och måleri. I auktionens färgsprakande verk ”Two people” har Appel flyttat fram gränserna genom att addera tredimensionella former till den traditionella duken. Kombinationen är djärv och skapar en stark och samtidigt lekfull komposition.

Konstnär