438
1256330

Louis Cane

(Frankrike, Född 1943)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
165 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Louis Cane
(Frankrike, Född 1943)

"No 78-94" ur sviten "Arches"

Signerad Louis Cane a tergo och daterad 1978. Duk 230 x 190 cm.

Louis Cane tillhör den generation av konstnärer som gjorde sig ett namn i början av 1970-talet med den franska konstnärssammanslutningen Supports/Surfaces. Ett kollektiv av konstnärer vars skapande kretsade kring dekonstruktion av konsten. Demontering och avmystifiering av målningen som objekt, både fysiskt och filosofiskt. Gruppen fokuserade på ytan på duken (= Surface) och ramverket (= Support).

När gruppen upphörde började Louis Cane, från 1975, att utföra halvabstrakta målningar baserade på traditionella verk av Cezanne, Giotto med flera. Färgsättning blev viktig. År 1978 gjorde han en serie verk betitlede "Arches" som det aktuella katalognumret tillhör.