444
1246156

Hans Peter Zimmer

(Tyskland, 1936-1992)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Hans Peter Zimmer
(Tyskland, 1936-1992)

Komposition.

Signerad H P Zimmer och daterad 1962. Blandteknik/collage på papper 45 x 62,5 cm.

Hans-Peter Zimmer var tysk bildkonstnär och skulptör. Sina studier bedrev han på Akademie der Bildenden Künste München 1957–1960 där han gjorde sig bekant med Helmut Sturm, Heimrad Prem och skulptören Lothar Fischer. Tillsammans bildade de den radikala konstgruppen SPUR år 1958. Åren 1959-62 var SPUR även medlemmar i den politiska/konstnärliga sammanslutningen Situationisterna som stod för en radikal frihetlig vänsterorienterad kritik av samhället. Zimmer var under sin karriär ansedd som en politisk konstnär och var under en period landsflyktig i Sverige på grund av att hans konst ansågs för provocerande.