454
1262686

Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Lage Lindell
(Sverige, 1920-1980)

Utan titel

Signerad LL, utförd på 1970-talet. Akryl på lakansväv 72 x 142 cm.

Lage Lindell hämtade näring ur de konkretistiska idéerna så som de såg ut hos de så kallade 1947 års män. Men han skilde sig från dem genom att han aldrig släppte ambitionen att använda formen för att berätta en bra historia. Sedan kunde det handla om molnens rörelse över himlen eller en person som rör sig, som är på väg. Måleriet till och med 40-talet hade behärskats av Matisse-elevernas berättelse och den berättelse som fanns hos medlemmarna i grupperingen Färg och Form. Konkretisterna visade på en väg ut ur båda de idealen, från det avbildande och figurativa. Där hämtade Lindell näring. Han närmade sig abstraktionen, men han behöll kontakten med verkligheten och när han lämnade det svartvita blev färgen i högsta grad betydelsebärande för honom. När han ger sig hän åt färgen blir han en enastående och mycket originell kolorist.

Konstnär

Lage Lindell föddes 1920 i Stockholm. Han studerade på Konstakademien 1941-46 med Isaac Grünewald och Sven X:et Erixson som lärare. Han erhöll Ester Lindahls stipendium och reste åren efter konstskolan på studieresor i Danmark, Frankrike, Spanien och Nordafrika. Han deltog i utställningen Ung konst hos Färg och Form 1947 tillsammans med jämnåriga abstrakta konstnärer. Han inspirerades under 1940-talet av Pablo Picassos Guernicakubism och utvecklade ett färgsprakande, kubistiskt figurmåleri. Vid sidan av måleriet experimenterade Lindell även sporadiskt med skulptur. Tillsammans med Lennart Rodhe, Pierre Olofsson, Olle Bonniér och Karl-Axel Pehrson utförde han en väggutsmyckning på Astra i Södertälje. Han erhöll Prins Eugenmedaljen 1975.