47
1257668

Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

vas, Rörstrand 1895-96, jugend.

Glaserad keramik, dekor i hög relief av tallruskor med skata, målad i blått, grönt och brunt. Signerad A. WALLANDER. Höjd 34,5 cm.

Smärre sprickor under och runt foten samt glasyrkrackelyr.

Svenska Slöjdföreningens utställningslokal, Stockholm, april 1896. Detta var Alf Wallanders första offentliga keramikutställning. Kollektionen bestod av 28 föremål i flintgods eller vitbrännande lera, utförda i en kraftfull relief, målade i starka nyanser av blått, grönt gult och rött under glasyren.

Bengt Nyström, "Svensk jugendkeramik", Signum, Lund 2003, se vasen avbildad sid 68.

Formgivare