Kan inte nå servern
482
1267199

Ragnar Sandberg

(Sverige, 1902-1972)
Utropspris
3 200 000 - 3 500 000 SEK
282 000 - 309 000 EUR
295 000 - 322 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Ragnar Sandberg
(Sverige, 1902-1972)

"Lilla Bommen - Roende sjömän"

Signerad R.S samt signerad och daterad med dedikation: "Till Albin Nov -37, Ragnar Sandberg -36." Duk 106 x 111 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Moderna, 26 april, 2012, kat nr 779.

Utställningar

Göteborgs konstmuseum "Ragnar Sandberg 1902- 1972", 1973, kat nr 23.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ragnar Sandberg", 2002.
Göteborgs Konsthall, "Ragnar Sandberg", 8 februari - 21 april, 2003.

Övrig information

Ragnar Sandbergs måleri från åren 1935-1945 utgör höjdpunkten i konstnärens produktion och auktionens målning ”Roende sjömän – Lilla Bommen” från 1936 är ett av de viktigaste verken från denna period. Målningen är ett utmärkt exempel på Ragnar Sandbergs alldeles speciella kolorism. Färgnyanserna är ytterst raffinerade, Sandberg söker i sitt måleri möjliggöra det oväntade, han vill åstadkomma en sinnenas oordning. Färgen är hans medium - han målar mörker med ljusa färger och vänder upp och ned på gängse färgkonventioner.

Sandbergs behov av att gå mot strömmen och sticka ut blev tydlig redan under studietiden på Valands konstskola. När de andra använde sig av en mörkare färgpalett tog Sandberg steget mot ljusare och friskare nyanser. Ofta möter man i Ragnar Sandbergs måleri från 1930-talet oväntade färgblandningar. Han experimenterade med udda färgkombinationer och han struntade i konventioner om harmoniska färgblandningar. Konstnären roade sig med att överraska sin publik och gladde sig själv med att se vilka effekter hans experimentlust fick.

Under åren 1935-36 utförde han en serie målningar med temat Najadens barkass. Dessa bilder är utförda i ljusa och starka färger, vilka förstärker verkan av rörelse. Målningarna domineras av en skimrande gul färgton, inspirerad av den franske postimpressionisten Pierre Bonnard.

Den aktuella målningen uppvisar en liten slup rodd av flottister. Årorna i skimrande gult viftar roddarna med i alla riktningar. Mot sjömännens uniformer, i olika blå toner, har konstnären ställt en varierad kolorit med intensivt gult, rödbrunt och grönt. Bilden glänser verkligen av Sandbergs koloristiska fantasi. Sandberg lyckas i målningen förena sin utsökta färgkänsla med en livfull berättelse.

Konstnär

Ragnar Sandberg är en av den svenska 1900-talskonstens förgrundsfigurer och hans oljemålningar betingar idag höga priser. Efter studier vid Valands konsthögskola kom han att tillhöra de så kallade Göteborgskoloristerna. Genom sin sublima palett som flyktigt växlade mellan färgexpressionism och bleka pastelltoner skapade han sig en särställning bland sina samtida. Vid tiden för andra världskrigets slut kom Sandberg alltmer att ägna tid åt studier i det mindre formatet. Han intresserade sig för formernas rytmik och lagbundenhet. 1947 blev han ledamot av Konstakademien. Samma år erhöll han professorstiteln i teckning vid Konsthögskolan, en tjänst som han upprätthöll till 1949 då han vid nämnda institution utnämndes till professor i målning.

Läs mer