487
1268948

Nils Nilsson

(Sverige, 1901-1949)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Nils Nilsson
(Sverige, 1901-1949)

"Fabriksarbetare"

Signerad NN amt a tergo signerad Nils Nilsson och daterad -42. Duk 72 x 120 cm.

Svenska konstutställningen i Helsingfors.
Konst i hemmiljö, Stockholm.
Konstakademien, Stockholm, april, 1954, kat nr 89
Nutida Svensk Konst, Köpenhamn, 1962.
Göteborgs konstmuseum, "Nils Nilsson", 7 april - 27 maj, 2001.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Nils Nilsson", 20 oktober - 25 november, 2001.
Vasa Konsthall, Göteborg, "Göteborgskoloristerna", 2007.