Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
494
1264844

Victor Vasarely

(Frankrike, 1908-1997)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
47 500 - 57 000 EUR
54 500 - 65 400 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Victor Vasarely
(Frankrike, 1908-1997)

"BIOKTA-B"

Signerad Vasarely samt signerad a tergo. Utförd 1973-75. Pannå 61 x 61 cm. Vi tackar Pierre Vasarely för verifiering av detta verk.

Proveniens

Galleri Fleming, Norrköping, 9 december 1978 - 24 januari 1979. Avbildat på omslaget av utställningskatalogen.

Övrig information

Victor Vasarely, född 1908 i Ungern, anses med sin nyskapande konst med fokus på kontrasterande färger och optiska illusioner vara en av huvudmännen bakom Opkonst-rörelsen. Undervisad av Láslo Moholy-Nagy kom han i kontakt med Kandinsky, Gropius, Le Corbusier och Mondrians verk samt funktionalismen vid Bauhaus, som även den gjorde starkt intryck på honom. 1930 flyttade Vasarely till Paris där han framgångsrikt arbetade som grafisk formgivare och systematiskt undersökte det optiska och känslomässiga omfånget hos de olika grafiska teknikerna. Det ledde till en ökad förståelse för den geometriska formen och dess förmåga att framkalla en sinnlig uppfattning av rymd, materia och energi. Vasarely utvecklade sin egen form av geometrisk abstraktion som han varierade i oändlighet därmed skapande olika optiska mönster med kinetisk effekt. Färg och form ansåg han vara oskiljaktiga och geometriska former arrangerades i fluorescerande färger på ett sådant sätt att ögat uppfattade en fluktuerande rörelse. Själv sammanfattade Vasarely detta förhållningssätt med orden: ”Varje form är grund för en färg, varje färg är attribut för en form”. På detta sätt överfördes former från naturen till rent abstrakta element i hans målningar.
Det aktuella katalognumret ”BIOKTA-B” kännetecknas av de så typiska för Vasarelys OP-artmålningar, hypnotiserande färgerna och förvrängda ytorna. Kompositionen består av två upphöjningar som glider nedåt i en grönblå kryssformad dal vilket gör ett fängslande intryck på betraktaren. Genom ett skickligt användande av skarpt avskurna hexagoner och kvadrater i förening med klara kontrastfärger förmedlas en vibrerande trompe l’oeil liknande dimensionalitet.

Lös etikett medföljer från Agence Maritime Delamare & Cie, på denna etikett ytterligare en etikett från Atelier Vasarely.

Konstnär

Victor Vasarely föddes 1906 i Ungern och dog 1997 i Paris, Frankrike. Han var målare och grafiker och verkade främst i Frankrike. I hans krets återfinns både Wassily Kandinsky, Walter Gropius och Piet Mondrian. Han började studerade på akademien Podolini-Volkmann i Budapest och sedan på Alexandre Bortnyik's akademi "Mühely", vilken också kallas för Budapests Bauhaus. Vasarely skapade flera kända bildserier så som Vonal, Vega och Gestalt. Serier med geometriska bilder där han leker med vår avståndsuppfattning och skapar en kinetisk energi, använder sfäriska förvrängningar för att skapa polykroma figurer och använder hexagoner för att skapa tredimensionella former som förvirrar betraktaren. Han slog igenom internationellt 1965 med utställningen “The Responsive Eye” på New York’s Museum of Modern art.

Läs mer