Madeleine Pyk – en samling F769
1266930

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

Vaser 3 st, Orrefors 1930.

Grönt och blått pressglas, märkta Orrefors gp14. Höjd 15,5-16 cm, diameter 19,2-20,2 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Ann Marie Herlitz-Gezelius, "Orrefors. Ett svenskt glasbruk", Stockholm 1984, modellen avbildad sid 57.

Bukowskis Moderna Vårauktion 2005, jfr katalognummer 999, ur Gunnar Hävermarks samling, nr 316.

Modellen formgiven inför Stockholmsutställningen 1930 då olika modeller i pressglas formgavs av Simon Gate och Edward Hald.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.