Kan inte nå servern
559
1276654

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Utsikt från mitt fönster i Florens"

Signerad Leander Engström Firenze Maj 1920. Blandteknik på papper 88 x 64 cm

Proveniens

Gustaf Leijonmarck, Stockholm (inköpt direkt från konstnären).
Därefter i arv inom familjen.

Litteratur

Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 235, samling 349.

Övrig information

Genom första världskriget hade ett stort antal unga skapande konstnärer utestängts från möjligheten att se världen och att studera under friare former än hemma. För många hade det livgivande flödet av intryck och inspiration skurits av, men när gränserna äntligen öppnades gick strömmen utåt. De unga konstnärerna hade omkring 1920 blivit de unga resenärerna. Men det var inga alltför ystra unghästar på grönbete. Viljan och ambitionen var ett seriöst och ödmjukt arbete, att kunna tygla friheten men med en energi och en vitalitet som en ungdomens vårbäck.

Leander Engström var en av dem som tog tillfället i akt och for så fort möjligheten gavs. Så på senvintern 1920 slog han följe med bland andra målarkamraten sedan många år, Einar Jolin. Färden gick till Italien till Assisi över Rom och frampå vårkanten, Florens. Det var denna stads stränga, medeltida stadsbild, dess rika omgivningar och fantastiska konstskatter som gjorde ett outplånligt intryck på Engström. Man hade tidigare under resan upplevt Paris som irritation och kaos, Italiens enkla och rena konst, särskilt den före renässansen, verkade som en lisa för själen. Leander Engström tar sitt staffli, sätter sig vid den smaragdgröna floden Arno och målar våren i Florens med klara linjer och ett varmt spel av hela vårens grönska. Han har redan nu bestämt sig för att så snart som möjligt slå sig ned i den italienska staden.

Kompositionen är välbalanserad både formmässigt och koloristiskt och är ett fint exempel på den stadga, lugn och harmoni som Leander Engströms verk fick i början av 1920-talet i samband med att han och familjen flyttade till Florens. Det dynamiska linjespelet och den färgstarka paletten som Leander Engström nådde fram till under denna period har förknippats särskilt med hans namn och hans måleri. Konsten från tiden före renässansen av mästare som Giotto, Lorenzetti och Gaddi fascinerade honom och han kom att anamma det ytmässiga och det geometriska i renässansstilen. De naturtrogna idealen underordnas kompositionen.

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer