Madeleine Pyk – en samling F769
583
1264692

Timo Solin

(Finland/Sverige, Född 1947)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 200 EUR
13 600 - 16 400 USD
Klubbat pris
260 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Timo Solin
(Finland/Sverige, Född 1947)

"På väg i solen".

Signerad Timo Solin och numrerad 1/6. Grönpatinerad och polerad bronsskulptur på grönpatinerad bronssockel. Höjd 173 cm (inkl sockel), längd 117 cm och bredd 90 cm. Gjuten hos Magisa S.A. Fundicion, Madrid, Spanien. Koncipierad 2011. Vikt ca 120 kg.
Total upplaga 6 + 2 EA med romersk numrering.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.
Bukowski Auktioner, Stockholm, Modern Art + Design 608, 2018, kat nr 491.

Konstnär