628
1275017

Portfölj "La magie quotidenne"

Utropspris
110 000 - 130 000 SEK
9 760 - 11 500 EUR
10 200 - 12 000 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27

Den kompletta portfolion, innehållande 9 grafiska verk i olika tekniker, varav 5 i färg. 1968, de flesta signerade med blyerts, samtliga numrerade 7/10 förutom Pablo Picasso numrerad 7/15 (5 fanns utanför mappen). Utgiven av Louis Broder, Paris, med ursprunglig kassett. Största bladet 36,5 x 51,5 cm. Medverkande konstnärer är Jean Arp (Arntz 233), Georges Braque, Alberto Giacometti (Lust 192, 193), Andre Masson (Cramer 79), Joan Miró (Dupin 271), Pablo Picasso, Jacques Villon and Zao Wou-Ki. Pablo Picasso (Efter), "Un Pòeme dans Chaque Livre de Paul Eluard...", 1956, (Czwiklitzer 124), signerad och numrerad 35/100, medföljer även.

Tilläggslista

Pablo Picasso (Efter), "Un Pòeme dans Chaque Livre de Paul Eluard...", 1956, (Czwiklitzer 124), signerad och numrerad 35/100, medföljer.

Införselmoms

Proveniens

Collection Arild Wahlstrøm (– 1994)
Collection Tone Skedsmo and Erik Wahlstrøm (1994 - )