69
1259737
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)
Vicke lindstrand, figurin, liggande gasell, upsala- ekeby 1948-60.

figurin, liggande gasell, Upsala- Ekeby 1948-60.

Keramik, delvis glaserad i gult, brunt, svart och vitt. Stämpelsignerad V.L. Höjd 50,7 cm.

Ett öra med litet kantnagg.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 157 - 1 446 EUR

Klubbat pris:
13 000 SEK
Övrigt

Vicke Lindstrand (1904-1983) var konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77