Modern Art + Design 628

623 föremål
166. Sigurd Persson, ring, Stockholm 1965. sterlingsilver.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
79. Eva Bengtsson, vas, Studio Eva Bengtsson, Frillesås.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
265. Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1936.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
264. Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1932.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
11. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1973.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
165. Rolf Lindståhl, vas, sterling silver, Stockholm 1997.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
108. Guido Gambone, vas, Italien 1950-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
6. Simon Gate, skålar 2 st, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
90. Rut Bryk, skulptur / fat, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
35. Venini, skål, Italien, 1950-60-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
29. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
288. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
32. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
16. Vicke Lindstrand, vas "Högvilt" (Safari), Kosta, 1950-60's.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. Rut Bryk, skulptur / fat, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
58. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
263. Axel Einar Hjorth, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
68. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1961, unik.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
5. Simon Gate, vaser 3 st, Orrefors 1930.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
568. Torsten Renqvist, ”Måshuvud”.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. Carl Fredrik Carlman, kaffeservis 3 delar, Stockholm 1967.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. Inger Ekdahl, Utan titel.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
14. vas, Orrefors 1935, modell 1446.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
9. Ingeborg Lundin, skål, "ariel", Orrefors 1968.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
46. Yoichi Ohira, karaff med propp, De Majo, Murano, Italien 1996.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
241. Hugo Elmqvist, vas, jugend, Stockholm 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
17. Erik Höglund, skål, Boda Glasbruk, 1950-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
20. Ulrica Hydman-Vallien, skål, Kosta, 1980-tal, unik.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
347. Paavo Tynell, taklampa, modell 9030, Taito 1940-50-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
154. W.A. Bolin, ljusstakar, ett par, Stockholm 1959.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. Berndt Friberg, skål, Gustavsbergs studio 1966.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
153. W.A Bolin, serveringsfat, Stockholm 1932.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. Edvin Öhrström, vas, "Ariel", Orrefors 1960.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
308. Svensk formgivare, spegel, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
287. Estrid Ericson, collier och öronclips, Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
531. Lars-Erik Falk, "Modulskulptur i färg 92".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Jörgen Jensen, kanna, Stockholm 1935, sterling.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. Sivert Lindblom, Profilskulptur i trä, 2 delar.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
282. Nordiska Kompaniet, pallar, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
337. Nordiska Kompaniet, golvlampor 1 par, Nyköping 1960-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
248. Swedish Grace, taklampa, nysilver, 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
70. Åke Holm, skulptur, duva, Höganäs, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
7. Edvin Öhrström, skål, "ariel", Orrefors 1956.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. Rut Bryk, skulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Atelier Borgila, ljusstakar, ett par, Stockholm 1935, sterling.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
155. W.A Bolin, skål, silver 1988, sterling.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
60. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
86. skulptur / vas, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
10. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1972.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
98. Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland 1950-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
309. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Wiwen Nilsson, armband, Lund 1939, sterling med bergkristall.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
444. Hans Peter Zimmer, Komposition.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
67. Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK