100
1254501

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Oval form. Rik dekor med ekrankor, pärlstav och bandfläta. Fasetterat glas. Med Stockholms hallstämpel 178?. Höjd 82, bredd 53 cm.