114
1243510

BORDSUPPSATSER, ett par, av Pierre Philippe Thomire (1751–1843) Paris, Empire.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
195 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons och glas. Skålarna med slipat mönster, bronsdelarna med dekor av dansande gracer, lagerkransar och palmetter. Båda signerade "Thomire a Paris". höjd 58, diameter 22,5 cm.