148
1253883

Jöran Eriksson Straus, dryckeskanna, silver, Stockholm (1673-1688). Barock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter. Slät, med drivna bladanfanger samt på locket driven platta med Venus och Amor. Höjd 19 cm, vikt 1.510 gram.

Lagning i locket vid tumgreppet.