Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
153
1269284

Johan Collin, teburk, stor, silver, Stockholm 1745. Senbarock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Oval, profilerad med smal fotkant, dekor av raka knäckar samt på livet driven och ciselerad mussla. Locket med rocaille. Höjd 18 cm, längd 15,3 cm, bredd 11 cm, vikt 662 gram.

Proveniens

Tidigare i Åkerhielmska samlingarna, Ökna Säteri, Floda socken, Sörmland.

Slott och herresäten, 1968, Sörmland II pl. sid. 344.

Teburken är stämplad samma år som Johan Collin stämplar den Grillska dopkannan som ritades och tillverkades av Christian Precht.