153
1269284

Johan Collin, teburk, stor, silver, Stockholm 1745. Senbarock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Oval, profilerad med smal fotkant, dekor av raka knäckar samt på livet driven och ciselerad mussla. Locket med rocaille. Höjd 18 cm, längd 15,3 cm, bredd 11 cm, vikt 662 gram.

Proveniens

Tidigare i Åkerhielmska samlingarna, Ökna Säteri, Floda socken, Sörmland.

Slott och herresäten, 1968, Sörmland II pl. sid. 344.

Teburken är stämplad samma år som Johan Collin stämplar den Grillska dopkannan som ritades och tillverkades av Christian Precht.