161
1273898

Pehr Zethelius, konfektskål, silver, Stockholm 1770. Rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Invändigt förgylld, rund, på svängda bladfötter, livet med drivna och ciselerade rosor. Konturerad och rocailleornerad mynningskant. Genombrutna bladhänklar. Diameter 15 cm, vikt 294 gram.

Proveniens

Kapten P. Schollin-Borgs samling.

Jämför: Snarlikt exemplar i Falk Simons samling, nr 792.