169
1273285

Gustaf Georg Rehnberg, tekanna, större, silver, Norrköping 1807. Sengustaviansk.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 770 - 1 940 EUR
1 840 - 2 030 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval, på fyra kulfötter, slät med nollgaller, uppsvängt handtag och lockknopp av trä. Stämplar även på locket. Längd 32 cm, total vikt 1.166 gram.