176
1215237

Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788. Gustavianska.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Kannelerat kolonnskaft, på rund fot med pärlstav, urnformad ljuspipa. På foten graverad lodangivelse 30 5/8 och 31. Även ljushattarna med stämplar. Höjd 25 cm, total vikt 803 gram.

En ljushatt med bristning, ett skaft något tiltat.

Tilläggslista

Notera att bägge ljusstakarna återfinns i hemmet i Stockholm.

Proveniens

David Henrik Hildebrand (1712-1791) till bl a Håtunaholm och Nynas , stiftare av fideikommissen Ericsberg, Bysta och Fållnäs.

Sannolikt identiska med två ljusstakar som upptas i hans omfångsrika bouppteckning:

I Stockholmshemmet, huset Rosenbad, upptas totalt 16 ljusstakar beskrivna som ”Bordsstake i façon af colonne” bland dessa upptas:

”1 st Do af lika façon men mindre_ _ _ 30 5/8 [lod]”

"1 st Do_ _ _ _ Do_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 31 [lod]"

Ljusstakarna tillhör en modell som kommit att kallas ”Ericsbergsmodellen” ursprungligen tillverkade på 1780-talet för David Henrik Hildebrand av Mikael Nyberg i Stockholm. Man känner idag till stakar stämplade åren 1786, 1788 samt 1789. Stakarna kan ibland bära graverade ägarmonogram: D.H (David Henrik Hildebrand);

A.S.S. (hans hustru Agneta Schönström) samt D.G.H (sonen David Gotthard Hildebrand)

Jämför sviten om 10 stakar i tre olika storlekar sålda på Bukowskis Vårauktion 2004, A532, nummer 660-662.