182
1268589

Carl Tengstedt, géleskålar, ett par, silver och glas, Göteborg 1839.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 526 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris

Delvis förgyllda, rektangulär bricka, på kulfötter, räfflad ställning med bladornerade hänklar. Gjutna glasskålar, med räfflad kant. Längd 11 cm, höjd 7 cm, vikt utan glasen 205 gram. Skedar stämplade i London 1875, medföljer.

Glasen med små nagg, ett glas med spricka.