186
1269314

Bägare, silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-talets slut/1700-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Delvis förgylld, raka sidor, fotlös. I botten minnesmedalj över Gustaf Adolfs segerrika kamp mot trosfrihetens fiender. Senare ägarstämpel MB. Höjd 11 cm, vikt 206,5 gram.

Hildebrand I, sid 131, nr 56.