190
1274069

Daniel Falck, tumlare med senare grepp, silver, Malmö (verksam 1685-1705). Omarbetade under 1800-talet.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Med en senare mästarstämpel. Delvis förgyllda, släta med bladornerat handtag. Diameter 7,5 cm. Höjd 7,8 cm, total vikt 261,5 gram.