207
1271290

Indiska miniatyrer infattade i förgyllt silverarmband, stämplat AL, Stockholm 1859.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Längd 18 cm.

Proveniens

Jenny Lind, miniatyrerna till armbandet var en förlovningspresent från Kapten Claudius Harris, i april 1849.

Inköpt hos Lars-Yngve Johansson. Se medföljande dokumentation.

Armbandet visades under Musikmuseets Jenny Lind-utställning i Stockholm 1987-1989 (foto bifogat).

Förlovningen till Kapten Harris varade inte länge då han försökte få henne att avstå från sitt konstnärliga liv.

Det är i år 200 år sedan Jenny Lind föddes. Hon har kallats den svenska näktergalen och är inte bara hyllad i Sverige utan även utomlands. Hennes liv liknas vid en askungesaga med en utsatt barndom som senare övergick i en hyllad sångkarriär och ett mycket uppskattat engagemang för välgörenhet.