209
1270829

Sven Wallman, begravningssked, silver, Göteborg 1711.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Delvis förgylld. Slät, frånsidan med minnesgravyr: Von Gott den Anfag Zu Ihm den Hingang - Anna Engelke, Nata A: 1685 21 Ja, Denata A: 1713 3 Aug
Längd 20 cm, vikt 60 gram.

Proveniens

Anna Engelke 1685-1713 gift med Esbjörn Schiller
Barn:
Katarina Cecilia Schiller 1710-1780
Anna Margareta Schiller 1711-1779

Anna Engelke var syster till Otto Fredrik Engelke, adlad Engelcrantz 1748