217
1255004

Bestickuppsättning, 165 delar, silver, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1842.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Klubbat pris
31 500 SEK

Några delar stämplade av IP Grönvall, Stockholm 1837 samt av A Lundqvist, Stockholm 1837.
Engelsk snäck-modell.

Bestående av:
24 Matskedar
24 Matgafflar
16 + 7 Matknivar (7 nysilver)
24 Dessertskedar
24 Dessertgafflar
24 Dessertknivar, med silverblad
24 Teskedar
1 Soppslev
1 Ragusked
3 Soppslevar, invändigt förgyllda

Total vikt 8.498 gram.

Proveniens

Stämplat vapen för friherrliga ätten Adelswärd.