226
1254545

Fabergé, bläckhorn på fat, verkmästare Michael Perchin, S:t Petersburg 1886-1895, ristat inventarie nr 43799.

Fabergé, bläckhorn på fat, verkmästare michael perchin, s:t petersburg 1886-1895, ristat inventarie nr 43799.

Rosa aventurinkvarts, guld, smaragd samt rosenstenar (1 saknas). I form av en persika, på blomkalksformat fat, pålagd dekor i guld av bladslingor i rokoko-stil. Fällbart lock, bläcktub i förgyllt silver, med skinnskodd glasbehållare. Stämplad Fabergé i kyrilliska, verkmästarinitialer samt med guldstandard 56 respektive silverstandard 84. Höjd 7,5 cm, fatets diameter 12,5 cm, total höjd 8 cm.

Utropspris:

500 000 - 600 000 SEK

48 972 - 58 766 EUR

Klubbat pris:
400 000 SEK
Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares far i Helsingfors.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31