226
1254545

Fabergé, bläckhorn på fat, verkmästare Michael Perchin, S:t Petersburg 1886-1895, ristat inventarie nr 43799.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Rosa aventurinkvarts, guld, smaragd samt rosenstenar (1 saknas). I form av en persika, på blomkalksformat fat, pålagd dekor i guld av bladslingor i rokoko-stil. Fällbart lock, bläcktub i förgyllt silver, med skinnskodd glasbehållare. Stämplad Fabergé i kyrilliska, verkmästarinitialer samt med guldstandard 56 respektive silverstandard 84. Höjd 7,5 cm, fatets diameter 12,5 cm, total höjd 8 cm.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares far i Helsingfors.