229
1271752

Täcke, rölakan, ca 180,5-182 x 108-113,5 cm, Skåne 1834. Gärds/Villands härad.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Två ihopsydda halvor. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner, stiliserade livsträd, fåglar, människor, blommor och åttabladsstjärnor samt K A D I H O B A, N O Å R 1 8 3 4. Sicksackmönstrad bård med stiliserade blommor och S.

En kortsida obetydligt blekt. Något slitage, fläckar, smärre skador.

Proveniens

Detta täcke har gått i samma släkt sedan 1800-talet. Samma familj som kuddarna och åkdynan i de föregående numren.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42; ICOC XII, 2011 Stockholm, Stockholm/Värnamo 2012, redaktör Granlund, Anette, text och färgplanscher sid. 124-125.