231
1278319

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 286-293 x 313-322 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 210 - 7 990 EUR
6 480 - 8 330 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Grönskande landskap med polykroma träd och blommor. Bred bård med blombuketter, festoner och kartuscher med landskap och heraldiska fåglar. Ull och silke. Fodrad.

Något slitage, fläckar, obetydliga skador, lagningar, ivävningar, ställvis påmålad. Senare lisière.