235
1274879

Matta, semiantik Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 386, 223,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3,5 cm slätväv).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med tre stora polykroma medaljonger, blomslingor och hörnornament. Lejongul melerad huvudbård med blom- och palmettranka samt kartuscher med fåglar.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, påmålningar. Sidorna med trampveck och skador.