244
1277307

Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm

Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong, blommande träd, fåglar samt en nisch med ampel. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med blom-, och palmett- och arabeskranka. Silkevarp. Signerad Saraf. M Isfahan.

Obetydligt slitage, något smutsig. Långsidorna med smärre trampveck.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 420 - 1 700 EUR

1 440 - 1 730 USD

Klubbat pris:
13 000 SEK
Tilläggslista

Bredden är 104 cm

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58